Awards, Scholarships and Fellowships 2019-20

Share
 
Graduate Awards for 2019-20 

Departmental Citations for Excellence in Teaching Service 
Isaiah Adelabu

Fatemeh Aghabozorgi 
Vinicius Alevato

Gihan Basnayake
Marcos Imer

Kate Lehman

Rana Morsy

Daniel Oppong 
Michael Overbeek 
Ruchiranga Ranaweera 
Cathleen Saraza 
Shakila Peli Thanthri 
Sara Worku
 
Graduate School Citations for Excellence in Teaching

Rachel Beltman

Prabuddha Dodanduwa Waduge 
Pietro Geisler 
Sun Jeong Im

Umesh Kaluarachchige Don 
Jiayi Li

Nadee Nisanka Jayarathne Matarage Don 
Timothy Quainoo 
Thomas Rose-Gray 
Mahesh Yadab
 
Esther and Stanley Kirschner General Chemistry Teaching Award

Regina Szlag
 
Herbert K. Livingston Award for Excellence in Teaching

Courtney Kondor
 
David F. Boltz Award in Analytical Chemistry 
Ruchiranga Ranaweera
 
Esther and Stanley Kirschner Graduate Award in Inorganic Chemistry

Dinesh Amarasinghe 
Amanda Grass
Dan Trivich Memorial Award for Research in Physical Chemistry
Paul Hoerner
Adedayo Sanni

Biological Chemistry Graduate Student Award

Jessica Stewart
 
Norman A. LeBel Endowed Graduate Award in Organic Chemistry

Madhawee Arachchi 
Larry Mendoza
 
James C. French Graduate Award 
Joseph Knoff
 
Graduate Scholarships and Fellowships for 2019-20
 
ARC and Surendra Gupta Family Endowed Scholarship

Sudheer Kurup
 
Dr. Cal Stevens Memorial Scholarship (created by the Surendra and Karen Gupta ARC Foundation) 
Rachel Beltman 
Jessica Groenevelt 
Jiayi Li
 
Knoller Fellowship 
Dulani Dhanapala 
Amanda Grass
 
Schaap-Rumble Graduate Research Fellowship

Adeleye Adewale

Henadeera Appuhamilage Dona Disni Gunasekara 
Rabiul Islam 
Harshani Jayabahu Arachchilage 
Aparni Kithulgoda Gamage 
Hashini Munasighe

Nuwan Chinthaka Punchi Naide Acharige 
Yakubu Seidu 
Tepora Su’a

Aldora Devale Kapuralalage Isuri Weeraratne
 
Wilfried Heller Research Fellowship

Tyler Jenks
 
Willard R. Lenz, Jr. Endowed Memorial Scholarship 
Courtney Kondor
Rana Morsy
 
UNDERGRADUATE AWARDS for 2019-20
 
J. Russell Bright Award for Distinction in General Chemistry 
Madeline Arnold
 
Harold B. Cutter Memorial Award in Organic Chemistry

Melanie Rofoo

Hadi Yassine
 
Wiley Award in Advanced Organic Chemistry

Teresa Zimmerman
 
Esther and Stanley Kirschner Undergraduate Inorganic Chemistry Award

Natalie Kelly 

American Chemical Society, Division of Inorganic Chemistry Award

Emily Yatooma
 
Merck and Company Award in Biochemistry

Myles Hardeman

Seoyoung Woo
 
David and Beverly Rorabacher Award in Quantitative Analytical Chemistry

Cham Alden
 
American Chemical Society, Division of Analytical Chemistry Award

Natalie Kelly
 
Wilfried Heller Award in Physical Chemistry

Julia Chase
 
Hugh and Mary Ann Kelly Chemistry Undergraduate Endowed Research Scholarship 
Ci Lee
 
Clifford G. Drouillard Annual Chemistry Award

Urvashi Thongam
 
American Chemical Society, Detroit Section Award for Outstanding Chemistry Graduate 
Natalie Kelly
 
UNDERGRADUATE SCHOLARSHIPS for 2020-21 
Uzoma Azuh

Endowed Memorial Research Scholarship in Chemistry 
Vince Pallo
 
Ralph E. and Helen G. Carter Endowed Scholarship 
Anthony Bally

Sydney Kasmer
 
James C. French Undergraduate Chemistry Scholarship

Sabrina Hollowell

Syed Ahmed Musavi 
Logan Nguyen
 
Dr. Bacon Ke Annual Scholarship 
Wade Burson 
John Karns 
Norah Krayem 
Vince Pallo 
Varunika Savla 
Seoyoung Woo
 
George H. Wheatley Memorial Scholarship

Syeda Shaheen
 
Mary G. Wood Endowed Scholarship

Chris Carter
 
Chemistry Industry Mentor Program 
Dr. Ed Hortelano & Logan Nguyen 
Dr. Jane Philip & Sydni Alexis Elebra 
Dr. Larry Roy & Jamil Haddad

Dr. Rose Ryntz & Urvashi Thongam 
Dr. Ed Thomas & David Solar
 
2020 Chair’s Honor List 
Nabila Ahmed 
Philip Alkhouri 
Madeline Arnold 
Tristan Attisha 
Alexa Atty 
Cammie Brewster 
Niharika Chinta 
Michael Cholagh 
Kimberly Deering 
Mario Goro 
Meherab Grewal 
Spencer Haisha 
Isis Hang 
Sydney Kasmer 
Sanehdeep Kaur 
Kawleen Kaur 
Richard Lewandowski 
Emmanuel Meram 
Arjun Muralidharan 
Anthony Nardone 
Hashmat Nawaz 
Katharine Newell 
Kaelan Patel 
Linh Pham 
Melanie Rofoo 
Devyn Ryan 
Mahmood Sanad 
Amina Sharif 
Amnah Sharif 
Nolan Shoukri 
Alexander Sonaglia 
Sydney Suede 
Anika Tasnim 
Chidera Ubah 
Carson Wilson 
Lauren Zack
 
Chemistry Graduates for 2020 Elected To Phi Beta Kappa 
John Asni 
Amatullah Burhani 
Graham Cwycyshyn 
Myles Hardeman 
Natalie Kelly

Aroma Naeem
 
FACULTY AWARD 
Darrell Ebbing, Ph.D. Endowed Faculty Development Award 
Charlie Fehl 
 

Back to listing